Ještě doplním.
AIRSOFT IPSC vznikl v Japonsku cca před 20 lety. Byl alternativou pro lidi co se chtěli věnovat střelbě (konkrétně IPSC), ale zákony jim to nedovolovali. Zákony pro držení zbraní jsou zde velmi přísné a jakákoliv zbraň pro obyčejného občana těžko dosažitelná, to samé je i v řadě dalších zemí Asie. V Japonsku je limit 1 J pro airsoftové zbraně, pokud je překročen, jde o nedovolené ozbrojování
Odtud nízké výkony Japonských zbraní.
Z Japonska se AIR IPSC rozšířilo, do Honkongu, Taiwanu, na Filipiny atd. Limit v těchto zemích je do 2 J. Zde došlo k masovému rozšíření v celém spektru věkových skupin, od dětí až po dospělé. Mimo jiné, o masové rozšíření se zasloužil i střelec, puškař a inovátor Clarence Lai, věnující se i ostré IPSC. V současné době asi největší ikona Asijského IPSC Airsoftu. Z jeho dílny pochází řada inovací a designů zbraní. Podílel se i na velice populárním filmu v ASII z prostředí IPSC - TRIPLE TAP, kde dělal poradce a dokonce si i zahrál roli rozhodčího. Tomuto filmu předcházel ještě film Double TAP, taktéž s prostředí IPSC.
V současné době v Anglii pořádal Clarence Lai první seminář pro začínající a pokročilé střelce. Takže se objevil i Evropě v rámci propagace tohoto sportu a svých obchodních zájmů
Z Asie došlo k rozšíření do USA a Kanady a řady dalších států, Anglie, Francie, Německa, Rakouska, Maďarska, Jugoslávie, Ruska atd. V současné době se přidalo Polsko a Slovensko. V Čechách byli nějaké pokusy a jsou, ale propagace je většinou malá a člověk na to přijde náhodou.
Pojetí AIR IPSC oproti ostrému, se mírně liší. Stage jsou stavěné na kratší vzdálenosti a je zde upřednostněná vyšší náročnost při řešení situací s vysokou pohyblivostí. Řada úloh je také řešena na extrémní rychlost do několika terčů bez přesunů do různých poloh. Střelec zde musí často nejprve nabít zbraň a během střelby přebít, i když jde o pár výstřelů.
Terče jsou zmenšeny. K dispozici, jsou popery, gongy, kývačky, kolotoče, papírové terče, neterče atd. Zástěny jsou zhotoveny z různých materiálu, od krabic, až po různé promyšlené stavebnice. Střílí se ze všech možných i nemožných poloh. K měření času se používají Timery. K výpočtu výsledku pak vzorec. Zbraně jak pistole, tak dlouhé, občas je k vidění i revolver, náročné na provoz - patrony, rychlonabíječe.
Na fórech jsem poznal i několik střelců, kterým AIR IPSC pomohlo zlepšit svoje schopnosti při soutěžích s ostrou IPSC. Řada jiných střelců střelbu s airsoftkou kritizuje. Dokonce i někteří střelci z USA se v současné době k airsoftu v tréninku přiklánějí, jiní vysmívají. Výhodou je levný provoz a možnost tréninku i v domácím prostředí. Postavit si kopii soutěžní zbraně už taky není problém. Dokonce je možnost stavby v oceli na zakázku. Asijci jsou schopni všeho. Na fórech jsem se i setkal s jedním střelcem z USA, který pracoval tři roky v Honkongu, byl nakonec okolnostmi donucen trénovat pouze s Airsoftkou, pro nemožnost si zastřílet ostrou, přísné zákony. Nakonec dosáhl takového zlepšení, že se zúčastnil mistrovství a setkal se v divizi PRODUCTION s naším střelce Adamem Tycem a byl z tohoto setkání nadšen.
Zde je pro zajímavost propagační video z počátků Clarence Lai
http://www.youtube.com/watch?v=2pE728I7370A tady jeden šílenec
http://www.youtube.com/watch?v=9tfSIf0uUGc&feature=relmfu