Peiz
Štábní praporčík
Registrován: 19 říj 2007, 17:43 Příspěvky: 139 Bydliště: Klatovy
|
Základy maskování
Vidět a nebýt viděn, jedno z pravidel sil zvláštního určení. Pamatujte si, dobře zamaskovaný špatný střelec přežije déle než špatně zamaskovaný dobrý střelec. A pokud přežijete déle máte větší naději na vítězství. Ne, neděste se, tento článek není v žádném případě určen odstřelovačům (jen těm začínajícím). Je určen především vám, obyčejným příslušníkům airsoftových sil. Schopnost dobrého maskování je nezbytná dovednost každého bojovníka. Mnoho vojáků si totiž myslí, že kvalitní maskování je jen výsadou odstřelovačů. To je velký omyl, ve skutečnosti dobře zamaskovaná jednotka je schopna napáchat daleko větší škody než odstřelovač. Vezměme si například léčku, nepřátelská jednotka může být zničena dříve, než si vůbec stačí uvědomit odkud přiletěli kulky (kuličky). Takováto zdrcující porážka má větší demoralizační efekt na nepřítele než nasazení odstřelovačů.
Základem maskování je sladit barvy, rozrušit tvar a odstranit zvuk, to lze rozdělit do tří hlavních směrů:
1. Maskování postavy
2. Maskování zbraně
3. Maskování objektů
V tomto článku se budeme zabývat pouze prvním a druhým bodem.
Maskování postavy
Pravidlo číslo jedna: Vyvarujte se zbytečných pohybů a zvuků! Nejprve začneme vyladěním barev, to musíte provádět podle toho v jakém prostředí se budete pohybovat. V podstatě to bude tmavý jehličnatý les, světlý smíšený les, neutrální městská zástavba, bílý sníh. Všimněte si použití slov tmavý, světlý a neutrální, znamenají převládající odstín barev v dané lokalitě. Tento odstín se v průběhu roku nemění! Jedinou výjimkou je bílý sníh, kterého si ale stejně moc neužijete. Navíc musíte počítat s ročním obdobím: podzim, zima, jaro a léto. Toto řazení je z důvodů převládajících barev, na jaře, podzimu a v zimě převládá barva hnědá a slámová. V létě pak barva zelená. Teď něco k samotným barvám:
Olivově zelená (khaki)
Vznikne smísením zelené a hnědé, patří mezi tzv. univerzální barvy, je nejméně nápadná než ostatní odstíny zelené. Najde uplatnění především v jehličnatých lesích ale je dostačující i ve světlých prostředích. Hojně se používala v 2. SV a v této barvě se vyráběl i československý polní stejnokroj vz. 85. Je to nejvhodnější barva do lesa.
Zelená
Typická barva léta. Lze ji s úspěchem používat jen ve světlých prostředích jako jsou smíšené lesy v na konci jara a v létě. Jako samostatná barva moc uplatnění nenajde.
Hnědá
Barva pozdního podzimu, najde uplatnění v hlubokých jehličnatých lesích, kde je povrch země plný suchého hnědého jehličí, nebo smíšených lesů v zimě a na z počátku jara, kdy je zem plná suchého listí.
Slámová (temně žlutá)
Najde uplatnění pokud se budete pohybovat v suché trávě nebo listí. Smíšené lesy jsou na podzim plné žlutých listů. Pro tento typ maskování se nejlépe hodí jutovina. Sportpásku v tomto odstínu asi neseženete, použijte bezpolštářkovou náplast.
Černá Černá barva nikdy v přírodě neexistuje. Je to nejvíce nápadná barva ze všech. Postava oblečená v černé barvě má vždy jasnou siluetu a to i v noci! Paradoxně díky své výraznosti, pokud je použita v nepravidelném lemování (pruhy), dokáže rozrušit siluetu.
Bílá
Tuto barvu si užijete pouze pokud budete bojovat na sněhu. Nikdy nesmí být zářivě bílá, sníh je trochu modrošedý a byli by jste vidět.
Růžová
Nepleťte si ji s obyčejnou růžovou, je to slámová s růžovým nádechem. V našich zeměpisných šířkách si této barvy moc neužijete, používá se na pouštní obleky. Když se na poušti zešeří dostane poušť narůžovělý nádech. Lze ji občas použít v městských zástavbách.
Šedivá Pokud smícháte všechny výše uvedené barvy, získáte tuto. Stejně jako olivově zelená patří i tato mezi barvy univerzální. Nejvíce ji ovšem využijete v městských zástavbách.
Všechny barvy se ještě vyskytují ve dvou odstínech (světlá,tmavá). Teď už víte jakou barvu si vzít do jakého prostředí. Kromě univerzálních barev pokud možno nepoužívejte jednolité barevné vzory, ale jejich kombinace, maskovací vzory vybírejte vždy podle převládající barvy. Tím jste sladili barvy s prostředím. Nyní je třeba rozrušit siluetu. Držte se pravidlem číslo dvě: V přírodě neexistují rovné a pravidelné tvary. K rozrušení siluety se snažte používat místní vegetaci, nejlépe se k tomu hodí trsy trávy. Charakteristické znaky, které je potřeba rozlišit:
Hlava Nikdy nepoužívejte obyčejnou kšiltovku nebo šátek, nelze na ně uchytit vegetaci. Nejlepší je vojenský klobouk, který má úchyty na vegetaci. Další možnost je použití vojenské čepice (stará jehličková), na ní je však možno uchytit vegetaci pouze z přední strany. Pokud používáte přilbu musíte mít síťku, díky které se na ní vegetace připevní.
Ramena Vegetace se uchycuje za hodnostní nárameníky nebo za popruhy. S Hlavou je to nejdůležitější místo k uchycení vegetace!
Opasek Zde se uchycuje pouze minimum vegetace aby vám nebránila v přístupu k výstroji.
Nohy Pokud budete ležet není toto maskování akutní. Vegetace se zachycuje v oblasti kolen a kotníků. U kotníku je maskování důležité, maskuje se tím černá vojenská bota, která je velice prozrazující!
Batoh Většina batohů je v přírodě velice nápadná (i vojenské), proto je potřeba věnovat zamaskování batohu obzvlášť velká pozornost. Taktéž musíte zabezpečit všechny kovové součásti výstroje proti nežádoucím zvukům (cinkot), vhodné je styčné plochy oblepit kobercovkou.
Pravidlo číslo tři: Maskování vás nesmí omezovat v pohybu. Tím je vaše zamaskování kompletní, zbývá už jen maličkost. Vaše ruce a obličej, ani by jste nevěřili jak jsou ruce a obličej v přírodě vidět a to i proti světlému pozadí. Pravidlo číslo čtyři:Nikdy nemějte odkrytou holou kůži. Mnoho lidí používá maskovací krémy, to je špatně. Jejich použití vyžaduje pečlivost a zkušenost. Navíc se musí pravidelně v akci kontrolovat a po akci pracně smývat. Nejjednodušší a nejefektivnější je použití kukly. V obchodech je jich široký výběr, bohužel jsou téměř všechny v černé barvě a nebo nesmyslně drahé. Dobrým řešením se ukázalo použití staré vlněné šály (tzv. kukla kombinovaná), je metr dlouhá a uvnitř dutá aby se dala přetáhnout přes hlavu. V prostředku ji lze rozdělit a pohodlně z ní ušít kukly dvě. Stojí okolo 40 kč. Na ruce se osvědčily koženkové rukavice, kterým ustřihnete prsty, tím si zachováte cit a vaše ruce budou chráněny a maskovány.
Nyní vám k dokonalosti chybí jen vyhledat vhodnou pozici. Poslouží vám k tomu pravidlo číslo pět: Vždy vyhledávejte stín.
Často zveličované je vznikání odlesků od zbraní a různé výstroje, vzniká pouze na dlouhou vzdálenost a to pouze při přímém osvětlení sluncem. Na vzdálenost při které se hraje Airsoft jsou odlesky tak slabé, že je lidské oko není schopno vnímat. Nehledě na fakt, že ve stínu odlesky nevznikají. Pokud budete schováni ve stínu, bude pro nepřítele těžší vás odhalit. Lidské oko není schopno vyrovnávat jas a kontrast z tmavých ploch proti světlejšímu okolí.Taktéž nesmíte být proti světlejšímu pozadí (třeba horizont). A zbývá pravidlo poslední, číslo šest: Nikdy nebuďte v kontrastu s pozadím. Tím jste vaše zamaskování dotáhli k dokonalosti.
Maskování zbraně
Nikdy nepodceňujte maskování zbraně, černá hlaveň čumící z křoví je vždy velice nápadná, a proto hlavni věnujte zvláštní pozornost. Pokud dokážete správně zamaskovat postavu, nebude pro vás maskování zbraně žádný problém. Mějte na pamětí pravidlo číslo dvě a tři (V přírodě neexistují rovné a pravidelné tvary, maskování vás nesmí omezovat v pohybu -rozuměno správný chod zbraně). Nikdy se vám nesmí stát aby maskování překáželo natahování nebo míření! Používejte maskování jednoduchá, pokud možno se vyvarujte se použití vegetace. Nejvhodnější je omotání hlavně pruhem látky nejlépe olivové barvy (celtovina, staré maskáče), dbejte na to aby látka byla nabarvena z obou stran. K hlavni se uchycují gumičkami (nejlepší jsou ze starých duší na kolo), nebo provázky. Na držadlo u větších zbraní je lepší upevnit kus látky. Můžete též použít vhodně barevnou kobercovou lepenku nebo maskovací spreje, a však nemůžete měnit barvy a odstíny maskování podle prostředí. Často zveličované je taktéž vznikání odlesků.
|